ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Гентерм за идната година најавува нови 500 вработувања

483

Моменталната состојба на компанијата Гентерм и менаџерските идни развојни планови беа тема на работната средба во кабинетот на Градоначалникот на Општина Прилеп. Јованоски оствари работна средба со генералниот менаџер на компанијата „Гентерм“, Андреј Хасинец, на која беше најавено продолжување на реализацијата на долгорочните планови на Гентерм. Од страна на градоначалникот Јованоски беше потенцирано дека Општина Прилеп во идина ќе даде максимална поддршка за сите развојни планови на компанијата.

Имено, како што беше речено на средбата, компанијата планира до крајот на 2018 година да вработи нови 500 лица. Но, до крајот на 2020 и почеток на 2021 година менаџментот планира бројот на вработени во „Гентерм“ да продолжи со пораст, така што финалната бројка на работно ангажирани лица треба да достигне до 2.300 вработени.

Во „Гентерм“ во моментов работат 1.270 вработени, а поголем дел од нив се жени.

Работните објекти се простираат на површина од 10.000 м2. Проекциите на компанијата се во перспектива да се изградат нови хали, со што капацитетот на фабриката ќе се удвои на 22.000 метри квадратни.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе