ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Графики на платно „Поеми“ од Соња Димовска

462

Во ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, петок, во 13 часот ќе биде отворена изложбата „Поеми“ (графики на платно) од уметницата Соња Димовска.

-Најновата изложба на Соња Димовска претставува своевидно надоврзување на циклусот графики започнат во 2007 со изложбата Инсектариум интро 1 (Културно информативен центар) каде што авторката тематски го третира растителниот и животински свет, поточно микрокосмосот на инсектите, на еден лирско – поетичен начин.

Следат изложбите Инсектариуминтро 2 (Отворено графичко студио, 2007), а потоа и Соништа во длабок печат (Национална галерија – Чифте Амам, 2010) каде што Димовска ги третира флоралните и животинските прикази во симбиотска врска со човечки фигури, вели во каталогогот за изложбата Атанас Т. Ботев.

Со ова изложба Димовска за првпат ја напушта техниката на длабок печат, печатејќи исклучиво линорез на бело платно.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе