ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ИН МЕМОРИАМ: Почина уметникот Илија Миноски – Мината

918

Големиот и исклучителен уметник, педагог, кој целиот свој живот му го посвети на акварелот и на ликовната уметност, прилепчанецот Илија Миноски – Мината, почина денеска.

 Илија Миноски е роден 1936 година во Прилеп. Миноски, завршил училиште за применета уметност во Скопје, а во 1978 година дипломирал на Педагошката академија во Скопје, во одделот за сликарство. Работел како дизајнер во Велес во фабриката за порцелан. Од 1962 година до пензионирањето тој работеше во својот роден град како наставник по ликовно образование во ООУ „Климент Охридски“ во Прилеп, каде што остави траги врз бројни генерации всадувајќи ја љубовта кон ликовната уметност. 

Учествувал и на повеќе заеднички изложби на ДЛУП, на ДЛУМ во Лесковац, Валево, а бил учесник и на повеќе ликовни колонии.

 Во 2013 година ја добива наградата за животно дело на град Прилеп – „3 Ноември“.

 Погребот ќе се одржи утре на Старите Градски гробишта, а телото ќе биде положено во црквата Свети Кирил и Методиј ( Параклис ) утре од 8.00 часот.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе