ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Изложба „РЕЛАЦИИ“, нов културен настан вреден за посета

512

Утре, 4 јуни 2021/ петок/ од 12.00 ч. во Ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп ќе биде отворена изложбата „РЕЛАЦИИ“ од уметникот Игор Таневски. Гостин во проектот е Филип Ивановски Пепе.

„Релации“ е проект во процес, кој започна во 2019 год. како повремена интервенција во простор од транспарентни пластични објекти и растенија, во Ботаничката градина во Скопје, додека инсталацијата „Релации“ поставена во Ликовната галерија на НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп, реферира на човековиот однос кон природата и кон животот, воопшто во време на изолација, сепарација и време на карантин каде што запираме на определено време со своите рутински постапки. Инсталацијата се состои од дигитален отпечаток на интервенција во простор, објекти од транспарентна боена пластика или Неколку модели на кооперацијаи полиптих од Филип Ивановски Пепе, гостин во проектот кој ги претставува Приказните од нашето секојдневие, изгубената контрола и вредоности во објектите Изгубени работи

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе