ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Извидниците „Од срце за Вики! “- во хуманитарна акција

859

Кога младите преземаат акција, тогаш резултатот од хуманоса не изостанува! Но,треба да послужи како пример! Сплотени како еден, денеска на плоштадот „Методија Андонов Ченто„ членовите од извидничкиот клуб „Феникс„ ја покажаа својата хуманост, организираајќи хуманитарна акција за помош на нивната пријателка, малата, 13-есет годишна, Викторија Стојаноска, спортист -борач, член на борачкиот клуб „7-ми Мај“ – Прилеп, која боледува од ретка болест на срцето – WPW Синдром, и на која и се потребни средства за оперативен зафат во Турција . Извиднците организирано, одговорно и храбро, застанаа и нудеа колачиња на минувачите, и не можеше никој да ги одбие , па, продадоа се! Собраните средства, денеска тие им ги предадоа на семејството Стојаноски, посакувајќи и на Вики брзо оздравување.

Не се пофалија колку собрале и што направиле, само констатираа „акцијата супер помина, а од ова, навистина се гледа дека прилепчани се хумани!.“ -рекоа тие

13 -есет годишната Викторија боледува од ретка болест на срцето – WPW Синдром, поради што на 07. јуни треба да и’ се изврши интервенција во болницата “Мехмед Акиф” во Истанбул, Турција. За таа цели на семејството им се потребни финасиски средства . Сите добронамерници и хмани луѓе можат да помогнат и да донира преку телефон, жиро сметка или девизна сметка.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе