ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Јавна трибина во Кривогаштани за два предлог проекти

681

Во општинската кино-сала во Кривогаштани, вчера, за прв пат се одржа отворена јавна трибина. На јавниот собир жителите на Општината имаа можност да го искажат својот став и да дадат мислење до Советот на општината, за два предлози. Стана збор за предлогот за користење на поволни кредитни средства за реализација на два проекти:

– Промена на 300 улични светилки со нови ЛЕД-економични светилки.
– Адаптација на стара училишна зграда во Кривогаштани во музеј.

На средбата присутните жители се произнесоа по предлозите, при што се формираше заедничко мислење, според кое му се даде  приоритет за реализација на првиот проект за промена на 300 улични светилки во сите населени места во Општината.

Причина за ваквата одлука е бидејќи предлогот е самоодржлив и може да ги оправда вложените средства. Што се однесува за вториот проект за адаптација на старата училишна зграда во Кривогаштани во музеј, се донесе мислење дека оваа иницијатива не претставува приоритет за кој треба да се користат кредитни средства.

Донесеното јавно мислење од оваа трибина треба да им послужи на членовите на Советот на општина Кривогаштани кои сепак ќе ја донесат конечната одлука.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе