ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Како и зошто треба да се селектира отпадот?! – Едукативен час за најмладите организира ЈКП “Комуналец“

702

По повод ,,Европскиот ден на соработка,, во организација на Министерството за Локална самоуправа и ЈКП,, Комуналец,, – Прилеп,  ученици од I одделение од ОУ,, Климент Охридски,, беа во посет ана ЈКП Комунаелци каде „комуналците„ им одржан едукативен час, насловен ,,Ајде да селектираме и рециклираме,,.

Градското вовче, 20-тина ученици, прооделенци, ги однесе во мануелна селекција за отпадот во ЈКП ,,Комуналец,,. Таму ти со интерес гледаа и учеа  кој отпадни материјали во која канта треба да се одлагаат и зошто е битно да се селектира отпадот.

Малите провооделенци покажаа голем интерес  и  интерактви, се вклучија во часот па  прашуваа „зошто отпадот не треба да се меша?!„, како е можно од отпад  да се прават нови производи?„, како се мие отпадот кој е извалкан и кој го прави тоа?!  А, посебно покажаа зинтереес за рециклирањето на старата отпадна хартија, со која се зачувуваат дрвјата од сечење и колку е безбедно здравјето на децата доколку се селектира отпад.

,,Ние работиме услуга која е од  јавен интерес за граѓаните. ,, Комуналец ,, се грижи отпадот да биде навремено подигнат од  вашите домови,  воедно се грижи улиците и тротоарите да бидат чисти, за да имаме здрава животна средина. Она што посебно го правиме за градот, а најмногу за најмладите, тоа е одржувањето на парковите, каде децата во секое време имаат катче за уживање забава и релаксација. Прилеп, е еден од ретките градови каде се селектира отпадот, освен во градот, годинава започнвме  и селекција во населените места. Во тек е набавка на нови корпи за отпадоци кој ќе бидат распределени во домовите каде  сеуште немаат канти за селекција. Според Министерството за животна средина и ,, Пакомак,,  ,Прилеп,  селектира отпад колку што вкупно селектираат сите градови во Македонија. За годинава ,,Комуналец,, бележи раст од 10% во селектирање на отпадни материјали, тоа ни дава поттик да продолжиме и понатаму да вложуваме во одделението за селекција на отпад, во обука на вработените, во едукација на населенинието , но и во материјални средства кој се неопходни при процесот во работењето,,- им објаснуваше  в.д директорот Јованоски на најмладите

  Јованоски, им се заблагодари на најмладите и на наставниците што покажуваат желба и интерес да го селектираат отпадот, а со тоа истите придонесуваат за заштита на животната средина и здравјето на луѓето.

Наставникот, Весна Вељаноска, посочи дека јавните претријатија и институциите треба да имаат повеќе вакви едукативни средби, организрани од сите дејности, со цел, учениците низ практична настава да се запознаваат со навиките и однесувањето.

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: