ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Споменот на навивачот Мате Шундовски, ги собра пелагониските фудбалски легенди

1.033

На стадионот под Тумбе кафе во Битола споменот на легендарниот навивач Мате Шундовски (1936-2006), ги собра пелагониските фудбалски легенди. Ветераните на Пелистер и Победа попладнево одиграа прекрасна ревија во чест на навивачот Шундовски, човекот кој беше присутен на спортските настани во Битола и ги координираше посетителите на трибините.

 Настанот кој ќе има и ракометен хепенинг е под покровителство на познатиот спортски работник, Трифун Костовски, во договор со Општина Битола и „Битолски весник“. Натпреварот заврши со нерешен резултат 2-2. Стрелци на головите за Пелистер беа Миленковски и Мицевски, а за Победа двата гола ги постигна Боров.
За ветераните на Победа на денешниот меч настапија:Мицевски, Маркоски, Илијоски, Крстески, Филипоски, Ќумбев, Стојковиќ, Николаевски, Б.Нацев, М.Нацев, Тодороски, Наумоски, Здравески, Боров и Рајатоски.

Ревијалниот меч е само еден од низата на кои поранешните, а некои од нив иако со повеќе килограми повеќе и денес се мајстори на зелениот терен, а годиниве наназад се дружат и натпреваруваат на терените и во салите на повеќе турнири.

 

 

Повеќе годишното ривалство на терен за сите нив денес е прераснато во спортско другарство и пријателство, што треба да претставува пример за сите млади генерации и не само спортисти!

 

Мате Шундовски е еден од зачетниците на спортското навивање во Македонија и особено во

Пелагонија. Покрај во неговата Битола честопати доаѓаше и во Прилеп диригирајќи со навивачите на натпреварите на Победа или РК Тутунски Комбинат. Со својот препознатлив стил-облечен како диригент или маѓионичар, со шешир и палка, Шундовски ја подигнуваше атмосферата застанувајќи пред трибините со гледачи давајќи сигнал за навивање и скандирање.
Извор: www.fkpobeda.mk

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: