ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ќе се врши прскање против комарци

507

Согласно  одлуката на Советот на Општина Прилеп  за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на Општина Прилеп, ЈЗУ Центар за јавно здравје – Прилеп во понеделник, 23 август, вторник 24 август и среда, 25  август, од 22,oo до 05,oo часот наутро, ќе започне со спроведување на првата фаза од теристичката (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарците,

Со дезинскцијата ќе бидат опфатени, урбаните заеднци во Прилеп и периферијата на градот како и населните места: Оревоец, Лениште, Селце ,Лагово, Беровци, Кадино Село, Галичани, Тополчани, Ерековци, Канатларци, Чепигово, Тројкрсти и Мало и Големо Коњари.

Со цел да се избетнат несакатнте последици од дезинсекцијата се предупредуваат пчеларите да преземат превентивни мерки за заштита на нивните пчелни семјства – инормираат од Центарот за јавно здравје Прилеп.

Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар или дожд) дезинсекцијата ќе биде одложена за,нареднот поволен ден.

Доколку граѓаните не се придржуваат на превентивните мерки ЦЈЗ Прилеп се оградува од секаква дговорнос од појава на несаескани поселдици„ – се вели во соопштението од ЦЈЗ – Прилеп

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе