ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Кочоски: Западот не признава „јас можам се’ да работам“ !

625

Мотивот на младата популација да замине од Македонија во странство не е воден само од материјалните придобивки, многу повеќе е тренд, вели Зоран Кочоски генерален менаџер и сопственик на „Коузон“, компанија за посредување при вработувања и привремени вработувања на млади и студенти во странство, во програмата „Убав ден“ за Радио Пела. „ Младите многу непоготвени одат на такви патувања или за таков еден авантуристички подвиг“,  вели Кочоски, зашто западот е суров, а животот во  било која европска или светска држава, наметнува прво потреба од промена на менталитетот.

– Втората работа која што е уште поважна и за која јас имам потешкотии да ја објаснам се работните квалификации. Младата популација бара работа, но без соодветни работни квалификации. Речиси секојдневно се случува млади да викаат „јас можам се’ да работам“, но западот тоа не го прифаќа. На запад не можете се’ да работите и да сакате. Можете да работите за она за кое ќе ве назначат и толку, ништо повеќе ништо помалку!

Разговорот во целост за тоа што нуди компанијата „Коузон“ проследете го во целост на следниот линк:

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе