ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Комплексот Трескавец ќе добие пречистителна станица (ГАЛЕРИЈА)

687

При крај се градежните работи за обнова на опожарените конаци во манастирскиот комплекс Трескавец. Но, она што е исто така важно до целосно комплетирање на активностите за пуштање во употреба, е решавањето на водоснабдувањето на комплексот и изградба на пречистителна станица.
Отец Калист рече дека како што градежните работи на реконструкцијата на конаците привршуваат, исто така е важно решението за водоснабдување и одводот на отпадната вода.

-За да биде готово, мора да биде завршен и проектот за водоснабдување на манастирот, бидејќи без тоа не можеме да ги пуштиме во употреба конаците , рече отец Калист.

 

Општина Прилеп го вклучи манастирот Трескавец заедно со уште два историско – културни споменици во заеднички проект. Активно се работи на зачувување и промоција на културно-историските споменици кои се наоѓаат на територијата на општината, преку изработка на проекти кои се финансирани од сопствени извори, но и со европски пари.

– Имаме еден заеднички проект за манастирите Трескавец и Св.Архангел Михаил и Марковите Кули кој што е финансиран од ЕУ, проект со кој покрај другото се изработуваат брошури, патокази, мапи, со цел туристите кои ја посетуваат нашата општина да имаат повеќе информации и подобро да се снаоѓаат при посетата на овие три локалитети, посочи градоначалникот Јованоски.

Паралелно се работи и на други проекти за реконструкција на црквата, магерницата, трпезаријата и камбанаријата велат од прилепскиот Музеј.

„Работиме и на другите објекти кои се, можам да речам, поважни од конаците, а тоа се црквата, магерницата, трпезаријата и камбанаријата за кои се работат истражувачки работи. Формирани се тимови од стручни лица, а врз основа на нивната работа ќе бидат изготвени проекти со цел од следната година да почнеме со конзервација на црквата и другите придружни објекти. Во првичниот проект не биле предвидени две значајни ставки, а кои ќе ги бара капацитетот на комплексот. Со Министерството за култура правиме напори да се издвојат средства за изработка на проект за пречистителна станица за околу 100 лица, а ќе извршиме интервенција и на трафостаницата за зголемување на нејзиниот капацитет, рече Атанасоски.

Во посета на комплексот Трескавец денеска беше делегација предводена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, градоначалникот на Прилеп Илија Јованоски и директорот на НУ Завод и Музеј – Прилеп Благоја Атанасоски, при што беше направен увид на градежните работи.
Обновата на Манастирот Трескавец кој претрпе огромни штети од пожарот на 4 ти февруари 2013 година започна 2016 година. Изведувач на проектот е српската фирма „Кото“. Министерството за култура обновата на опожарените конаци ја финансира со средства во висина од 2 милиони евра.Паралелно со градежните работи, Прилепскиот Завод и Музеј работи на проектите за црквата, магерницата и трпезаријата кои датираат од XIII век.
Реконструкцијата на целиот манастирски комплекс во близина на Прилеп првично беше најавено дека ќе заврши до 2018 година.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе