ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Се контролираат влезовите во Прилеп како превенција од коронавирусот

1.140

 Денеска, според препораките на  Регионалниот кризен штаб,  полицијата вршеше контроли на влезовите во Прилеп, на регионалните патишта Прилеп – Македонски Брод и Прилеп – Крушево.  Сообраќајната полиција до понеделник ќе ги контролира патниците кои влегуваат во градот,   бидејќи на вчерашната средба Регионалниот кризен штаб  беше констатирано дека  „дојденците“ особено од општинатата Пласница, доаѓаат од ризичните земји и не се пријавуваат на тестирање во Центарот за Јавно здравје – Прилеп.

Полицијата е задолжен ,како превентивно да  ги контролира влезовите на Прилеп во  наредниве три дена.

 

И, прилепската болница денеска изолирана и со дополнителна полициска заштитаа.  Строго се контролираат  влезовите во болница. ПОСЕТАТА на болние во болницата е СТРОГО ЗАБРАНЕТА. „А, болницата има доволно заштитни  средства и е подготвена со соба за изолација за евентуален сомнеж од појава на корона вирус , иако моментално нема ниту еден позитивен случај„- потенцира Драган Богоески,  директор на Општата болница „Борка Талески“- Прилеп на вчерашната средба со регионалниот кризен штаб.

 

Прилепските ресторани, кафулиња, обложувалниците, клубовите, главно, ги почитуваат мерките за работа до 18 часот.  Денеска беше пазарен ден во Прилпе.Раздвиженоста помала од вообичаената . Дел од  таксисти носат  маски за, како што велат, да се заштитат себе си и патниците. Со маски се заштитуваат и дел од вработените во продавниците, а и дел од минувачи.

Согласно со актуелната состојба со корона вирусот, како една од мерките и препораките на Владата е и намаленото користење на јавниот превоз со цел превенција од ширење на вирусот

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: