ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Концерт на Македонски брас квартет во НУЦК „Марко Цепенков“

712

Во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп утре, 5 октомври во 20 часот, концерт ќе одржи „Македонскиот брас квартет“. Членовите на квартетот Стојанче Косовски – труба, Александар Златески – труба, Горан Јанев – хорна и Владан Дробицки – тромбон (вработени во Македонската Опера и балет), во рамките на програмата пред публиката ќе ги изведат познатите дела на композиторите Кларк, Хендел, Персел, Верди, Равел, Моцарт, Корсаков…

„Македонскиот брас квартет“ е основан во 2013 година кога се бележат и првите нивни настапи. Составот има настапувано во повеќе градови на Македонија, во склоп на фестивали и самостојни концерти.

Членовите на квартетот хонорарно соработувале со Македонската филхармонија, а некои од нив и со Битолската камерна опера, Градските оркестри на Битола и Скопје, оркестрите од Австрија, Бугарија и Белгија, како и со Здружението на џез музичари ЗЏМ и оркестарот за филмска музика Fames Скопје.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе