ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ковид пакетот за тутунарите пред собраниската комисија

1.053

Како дел од петтиот пакет антикризни мерки што ги донесе Владата е и  Законот е предложен од Министерството за земјоделство, кој треба да се донесе по скратена постапка, наменет за помош на тутунарите, кој денеска е во сСобраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на разгледување. Целта на Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите е намалување на последиците од корона пандемијата врз производството и откупот на тутунот. Со него се предвидени вкупно 307.500.000 денари поддршка и тоа по 3 денари за килограм продаден  тутун во регистрирано откупно претпријатие согласно Законот за тутун од II класа, како и по 16 денари за килограм продаден тутун од III и IV класа.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе