ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ковид пакетот за тутунарите пред собраниската комисија

901

Како дел од петтиот пакет антикризни мерки што ги донесе Владата е и  Законот е предложен од Министерството за земјоделство, кој треба да се донесе по скратена постапка, наменет за помош на тутунарите, кој денеска е во сСобраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на разгледување. Целта на Предлог-законот за финансиска поддршка на тутунарите е намалување на последиците од корона пандемијата врз производството и откупот на тутунот. Со него се предвидени вкупно 307.500.000 денари поддршка и тоа по 3 денари за килограм продаден  тутун во регистрирано откупно претпријатие согласно Законот за тутун од II класа, како и по 16 денари за килограм продаден тутун од III и IV класа.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе