ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Крушево и Кривогаштани ќе добијат грант од Светска Банка

1.231

На 12 општини им се доделени грант-средства од 60.895.919 денари , преку Проектот за подобрување на општински услуги (МСИП), кој го спроведува Министерството за финансии со поддршка на Светска банка. Меѓу 12-те  општини, се и двете пелагониските општини,  Крушево и Кривогаштани.

Средствата, кои ќе ги добијаат овие две општини, ќе бидата наменски искористени за набавка на професионални возила и мултифункционални машини. Остантите општини, за кои се наменети овие средства, ќе ги користат секој спрема своите приоритетни : некои за изградба на училиште, за реконструкција на постојно училиште, некои од општините за набавка на опрема за градинка, набавка на опрема за детско игралиште или, пак, изградба и реконструкција на патна инфраструктура.Поркај Крушево и Кривогаштани овој грант ќе го добијата и општините Кисела Вода, Центар, Гостивар, Ѓорче Петров,  Шуто Оризари, Ресен, Кочани, Желино, Студеничани и Чучер Сандево.

Грант-средствата ги доделува Светска Банка за претходно успешно реализирани проекти преку МСИП на општините.

Главна цел на овие проекти е подобрување на услугите на општините и условите за живот на целокупното население преку проекти за подобрување на локалната инфраструктура.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе