ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

„Липите„ се враќаат на булевар

395

На потегот од споменикот на Прилепски бранители до Автобуската станица липа се засадува на местата на старите, дотраени и искорнатат дрвја. Липа биле симбол на прилепските пешачки зони, а нивниот мирис во пролетните месеци бил опоен и впечатлив, велат повозрасните граѓани кои уживале во деновите кога липите цветале.

 

Па,  ЈКП,, Комуналец’’- Прилеп, во соработка со Локалната самоуправа одлучи да ги обнови липите и започна со засадување на липа.

Пролетва на ЈКП Комуналец, во рамките на уредувањето на градот е збогатување на дрворедите и  засадување на дрвја да се одвива етапно на повеќе локации низ градов и населените места.

 

 


Липа, костен, бреза и јасен ќе се засадува во повеќе паркови и по тротоарскиот дел од улиците, а планирано е да се засади бадем и обнови старата исечена и уништена бадемова шума под Марковите кули,велат од ПР службата на ЈКП Комуналец.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе