ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Лозарите од Тиквешијата не го предаваат родот за понижувачка цена (ВИДЕО)

1.018

Лозарите револтирани, денеска пред винарската визба Тиквеш го истураа родот пред влезот на винаријата. Откупувачите не ја почитуваат договорената цена од 13 денари за вранец и 11 денари за смедеревка. На поголем дел од откупните пунктови во Тиквешијата грозјето се откупува по 8 и 10 денари. Лозарите се разочарани бидејќи и годинава се соочуваат со истите проблеми од лани кога винарниците им понудија откупна цена од само 4 денари за килограм. Откупните цени на грозјето во Македонија се најниски во регионот и 20 години не се променети и покрај тоа што цените репроматеријалите, ѓубривата и работната рака се зголемени за повеќе од двојно.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе