ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Македонка во Грција, го развиори македонското знаме како првак во планинската трка на Меторите

1.958

 

Талија Петреска од ОК „Златоврв“ го освои првото место на планинската трка во Грција “Meteora Trail Run 2019“ која се органзира по шести пат и на којаучествуваа над 500 натпреварувачи од различни земји од светот

 

Meteora Trail Run 2019 е предизвик во трка и за искусни тркачи и за оние кои сакаат да се запознаат со волшебниот свет на трчање.Се трчаа на два различни правци. Патеката на 23 км, која е главната траса на Метеора Траил , патека долга 6 км,  посветен на младите тркачи!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На т.н трката „Ситс Метеора Ран 2019“ која се трча 10 км, со искачување од 700 +  прилепчанката , Талија Петреска ја истрча за еден час и 13 мин., а   на истата трка , Ивана Настовска, од ОК „Златоврв“, го освои 5-то  место.

Во машката конкуренција машките тркачи на ОК „Златовров„ ги постигнаа следните резултати: Виктор Велјаноски 3-то место, Давид Трајкоски 12 –то , Александар Талески 24 –то и Мартин Коцески на 25 –то место

 

 

 

Успешни беа и македонски најмлади тркачи. Во дестката трка од 6 км., Тифани Трајкоска го освои  1-то  место во детска трка.  Во планинската трка во Грција “Meteora Trail Run 2019“ ОК „Златоврв„, учестуваше со шест члена екипа,  (2 девојки и 4 момчиња) и со четири млади тркачи –  деца кои учествуваа на детската трка.

“Ова беше прекрасно доќивување зашто ние како екипа трчаме за прв пат на “Meteora Trail Run 2019“ Тоа беше една напорна планинска трка со 700 метри искацуванје.Но,имавме прекрасни временски услови позитивна енергија и страшна мотивација“ – истакна за Радио Пела, Талија Петреска

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: