Против 37 годишно лице од Прилеп,Надворешната канцеларија за криминалистички рабори Прилеп поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции, и прекурсори“ предвидено и казниво по член 215 од КЗ на РМ.

По претходно добиена наредба од Основен суд Прилеп на 30.октомври полициски службеници извршиле претрес во дом и други простории на прилепчанецот коиживеел на улица „ Киро Фетак“, при што пронајдена е марихуана и семки од растението Канабис.

преземено од Тера.мк