ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

На “цена“уметници кои владеат со традиционалните графичко-цртачки техники

623

Утре, среда 3 октомври, 12.30 ч. во  галеријата од ЦК„Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложба на графики од  уметницата Симона Јакимовска, која ќе се претстави со 25 дела. Графичките трудови на Симона Јакимовска се темелат на  доследност, концепт и беспрекорна техничка изведба. Носечките елементи: линии, куполи, кругови, рамки, се вкомпонирани во нејзините дела до таа мера што гледачот ги перципира како софистицирани композиции .Симона Јакимовска се вбројува  во групата на перспективни млади автори чиешто време на македонската ликовна сцена допрва доаѓа. Симона Јакимовска е родена во Куманово на 1990 год. Има организирано бројни групни и три самостојни изложби

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе