ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Наместо со претстава, низ фотографии одбележана 71 година од постоењето на прилепскиот театар

494

Денеска, театарот „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, одбележува 71 година од формирањето. Годинава, одбележувањето на седумдецениското постоење, заради здравствената, корона криза, прилепскиот театарот го прослави со спуштена завеса. Повеќе од година дена прилепскиот театар нема претстави, а актерите со нетрпение очекуваат повторно да застанат на „штиците што живот им значат„.

Првата претстава на прилепскиот театар “Војдан Чернодрински„ била „Кир Јања„ во режија на Ацо Михајлоски/ 1950 г./

А денеска само преку фотографии потсетување на првата претстава и на дел од најгледаните и наградените претстави низ годините.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе