ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Низ 14 фотографии, за убави мисли, врв Мусица (1788 м) Бушева планина – Крушево

1.107

Убав сончев ден во  Крушево. Сонце, прекрасна приорда, чист воздух и питом теренен во околината на Бушева планина над Крушево, предизвик за  планинарање до нејзиниот највисок врв  Мусица,  (1788м). Снегот сеуште не „станал „ од падините на планината ,  иако боите на пролетта нацираат .

Во височинте, подигнат крстот на манастирот на Тоше, „Св. Преображение“ симболот на мирот и осознанието ,  а таму во далечините, со погледот на окото, како да се споиле небото и земјата.  Како, Југо-Западна Македонија да Ти е на дланка .

 

Испреплетени планински врвови , кои пленат со својата раскошност и убавина, која природата и ја дала на оваа чудесна брдовита земја , која восхитува со природна ретокст и  не потсетува: „колку убава татковина имаме, богата со планини и природи убавини!„

 

Манастирот,„Св Преображение“ , пак, како да се вгнездил во мирот и тишината на Бушева планина и му пркоси на времето кое прави чудни промени околу него, снег сончеви зраци и винoжито .

Место,  кое ќе Ве регениерира, мора да признаете!

Мусица, (1788 м), Бушава планина

Март, 21 –ви, 2020 г. –  Ден на пролета !

Фотографите ни ги испрати нашиот млад соработник од Крушево,Сотир Маркоски
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: