ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Полицијата доби донација заштитни маски од конфекцијата „Кули “

812

Македонскиот полициски синдикат, во недостиг на маски за заштита на полицијата, ја доби првата колична , од околу 400 заштитни маски, како донација од прилепската компанија „Кули“ , која започна со шиење на маски.  Уште , денеска, оваа количина е  распределнена на  припадниците на МВР во Дебар, а останататата количини  ќе бидат дистрибуирани на сите припаднци на полицијата во наредните денови .

Компанија “Кули“  бесплатно ќе изработи 15.000 маски за потребите на полиција. Платното, од 100 кг.  за изработка на маските, е ,пак, донација на конфекцијата „ЕАМ“ од Штип. А, маските може да се перат и се за повеќекратна употреба.

 

„ Ние сме на браникот на државата! Ние сме дирекно изложени со лицата, при нивнта проверка. Нешто помалку од 15.ооо служебници се на терен.  Ние во неколку наврати го предупредувавме МВР, дека колегите на терен немаат доволно заштитна опрема . Немаат ни 40 % заштита , од тоа што треба  да го имаат. Ние, како МПС во неколку наврати алармиравме и преку медиумите, дека станува збор за сериозна потреба на нашите колеги .  Бидјеќи, кои ќе ги штити чуварите, ако тие самите не се заштитени?!“  – истакна Марјан Кицев, Претседател на МПС за радио Пела

Потрадии тоа, ние , се вклучивме, како Синдикат во рамките на нашите можности да помогнеме . Некаде, досега, МВР има поделена, само,околу 4 до 5.000 маски. Останатите,  кој како ќе се снајде, нешто ние како Синдикат дониравме пред неколку дена, но дел од колегите сами си купуваат заштитан опрема. – обајсни Кицев, за ситуацијата на терен

СПМ упатија и апел до сите граѓани да ги почитуваа препоаките, да се заштитуваат себе си и нивните семејства,  за  да не ги изложуваат и полициските службеници во ризик .

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: