ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Нови 4 позитивни на Ковид 19 во Прилеп, се зголемува бројот на излекувани

1.500

Денеска се евидентирани нови 4 позитивни случаи на Ковид 19 од Општина Прилеп, информираше меѓу другото градоначалникот Илија Јованоски по редовната седница на Општинскиот кризен штаб.

Вкупната бројка изнесува 147 лица. Се зголемува бројот на излекувани пациенти, односно со денешните 10, досега успешно завршил медицинскиот третман кај вкупно 41 прилепчани. Во самоизолација се 228 прилепчани. Забележани се 2 нарушувања на полицискиот час во изминатото деноноќие. Во Инфективното одделение во Општата болница Борка Талески се хоспитализирани 18 пациенти , од кои 15 се позитивни, а тројца се во одделот за изолација, информираше денеска на прес конференција градоначалникот Илија Јованоски.

Општина Прилеп доби неколку донации – 32 илјади маски од Министерството за здравство преку Дирекцијата за заштита и спасување, а во текот на вчерашниот ден пристигна донацијата од 200 заштитни одела од збратимениот град Дејанг, од кинеската провинција Си Чуан, Народна Република Кина. Досега општината подели 80 илјади заштитни маски за граѓаните, а оваа активност ќе продолжи и понатаму. Дезинфекцијата на јавните површини за време на претстојниот викенд ќе продолжи и во населените места.
Инаку, в понеделник, на 4 ти мај во зградата на Општина Прилеп, по иницијатива на градоначалникот Илија Јованоски ќе се организира крводарителска акција.

Проследете ја прес конференцијата на следниот линк:
https://www.facebook.com/opshtinaprilep/videos/244981133365897/

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе