СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Иницијативата #sportistiprotivKorona успешна. Аплауз за спортистите

406

Спортисти и спортските клубови кои беа дел од иницијативата #sportistiprotivKorona , со кои беа собрани парични средства од спортисти и клубови, за потребте на здравствените институции кои се борат против коронавирустот, и за храна и заштитни средства за сиромашни семејства,  денеска ја донира набавената заштитна опрема за здравствените работници на Клиниката за детски болести. Донацијата ја предаде иницијаторот и поттикнувачот на оваа хуманитарна акција,  ракометарот на Еурофарм -Пелистер , прилепчанецот , Горан Кузманоски.

„Како поинаку да поцнеме освен со Благодарност! Од срце ви се заблагодаруваме на сите Вас спортисти, спортски работници, клубови и компании кои земавте учество и дадовте поддршка на оваа иницијатива #спортистипротивКорона,  и овозживте да биде вака успешна.„

Целта е остварена и ние сме посебно горди, но аплаузот сепак оди до здравствените работници и до сите оние кои се во првите редови во оваа заедницка борба!“ – изјави за радио Пела, ракометарот, Горан Кузманоски “ напиша Кузманоски на својот facebook страна.

Поддршка на оваа иницијатива на спортисте, кои и овој пат ја покажаа својата големина ,ја додао ракометар,кошаркари, фудбалери.,одбојкари … : КК МЗТ Скопје, КК Гостивар, РК Еурофарм Пелистер, ОК Јанта Волеј,  Наумче Мојсовски, Столе Стоилов , Иле Несторовски, Никола Митревски, Никола Ѓошевски, Филип Миркуловски , Баже Илијоски,  Срѓан Захариевски, Гоце Георгиевски,  АД Витаминка, Хотел „Вигор“.

Од собраните средства набавени се заштитни маски, скафандери, ракавици,визири и пакети со храна. Веќе е поделена првата донација и тоа до клиниката за детски болести, а деновиве ке бидат поделени и останатите пакети  до други здравствени институции.

Пакетите, пак ,  со храна ќе бидат наменети за социјално загрозените семејства и ќе бидат споделувани во координација со невладиниот сектор на оние семејства на кому му се најпотребни.

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе