ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Нови пониски цени на горивата, за 9 денари дизелот, за 6,5 бензините

308

Регулаторната комисија денеска излезе со вонредна одлука за нови цени на горивата. Од полноќ цената на бензините ќе се намали за 6,5 денари, а на дизелот за 9 денари.

„ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 86,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 88,50 денари, ЕУРОДИЗЕЛ за 88,00, а Екстра лесното масло за домаќинство за 83,50 денари.“

Ваква одлука донесе регулаторот откако вчера пред полноќ беше усвоен пакетот антикризни мерки за намалување на дддв и акцизата . Во примена, е намалувањето на стапката на ДДВ од 18 на 10 проценти при увоз и промет на енергенси, што се однесува на бензин, дизел, екстра лесно, ТНГ и метан. Извршено е намалување и на акцизите врз основа на средната берзанска цена за бензин, дизел, гасното масло и екстра лесното за греење. Намалувањето ќе изнесува 1,2 или 4 денари во зависност од средната берзанска цена утврдена од Регулаторната комисија за енергетика. Мерката ќе се применува од денеска до крајот на мај и утврдувањето на акцизата ќе се врши два пати месечно – на 1 и 15-ти.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: