ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Ново продолжување на вонредната состојба за 14 денови?!

358

По седницата на Советот за безбедност, денеска, претседателот Стево Пендаровски соопшти, дека ќе потпише нова – трета одлука за прогласување вонредна состојба, која што овој пат таа ќе трае 14 дена, или до 30 мај.
Продолжувањето на вонредната состојба, според Пендаровски, е само поради економските импликации од корона-кризата, додека за изборите ќе се разговара на нова лидерска средба следната седмица. Тој нагласи дека има најави за потпишување аранжман со ЕБРД и дека тоа е една од основните причини поради која се продолжува вонредната состојба, како и поради потребата да се донесат уредби со законска сила, во ситуација кога парламентот не заседава.
Втората одлука на Пендаровски за вонредна состојба во земјава истекува утре. Пред почетокот на седницата на Советот за безбедност, Владата достави до Пендаровски нов предлог за прогласување вонредна состојба, повторно во траење од 30 дена, но претседателот донесе одлука за двојно покус рок.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе