ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Од денеска започнува изборната кампања

602

Кандидатите за претседател денеска официјално ја започнуваат изборната кампања. Гордана Силјановска тргнува од Охрид, Стево Пендаровски од Прилеп, а Блерим Река во почетокот на изборната кампања ќе одржи митинг на плоштадот Скендербег во Скопје.

Предизборната кампања ќе трае до 19 април, по што следува 24 часовниот предизборен молк.

На претседателски избори право на глас имаат 1.808.131 граѓанин. За изборите да бидат успешни, потребно е во вториот изборен круг на 5-ти мај да излезат најмалку 40% од запишаните гласачи или нешто повеќе од 723.000 избирачи.

Вчера, кандидатите за претседател на државата: Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски  во просториите на Државната изборна комисија (ДИК) потпишаа Кодекс за фер и демократски избори. Ова ќе бидат шестите по ред Претседателски избори во Македонија

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: