ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Од утре зимско сметање на времето

625

Вечерва, (утрото), сабота, наспроти недела , (меѓу 26 и 27 октомври) стрелките на часовникот се враќаат еден час назад . Во 3 часот наутро, часовникот се враќа еден час назад и ќе биде 2 часот, што значи, денот ќе трае 1 час повеќе.

Тоа ќе донесе порано стемнување но и порано разденување.

Со оглед дека ЕУ планира да го укине поместувањето од октомври 2021 година, ова е најверојатното претпоследно преминување од летен во зимски мод.

Преминувањето на летно и зимско сметање на времето првпат е забележано во 1916 година, во земјите на северот на Европа, а досега е воведено во околу 70 земји, за да се заштеди енергијата со тоа што периодот на дневната светлина од раните утрински часови да се „премести“ навечер.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе