ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одбележан 9 ти мај Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа

830

Со полагање цвеќе на Могилата на непобедените во Паркот на револуцијата, Општина Прилеп го одбележа 9 Мај, Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа.

Покрај градоначалникот Илија Јованоски, почит на загинатите борци од антифашистичката револуција им оддадоа и претставници на Советот на општина Прилеп, касарната „Мирче Ацев“, Сојузот на борци, политички партии и здруженија на граѓани. На одбележувањето на Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа присуствуваше и делегација на Амбасада на Руската Федерација, предводена од Александар Космодемјанскиј, Заменик шеф на Амбасадата.

Со потпишување на безусловна капитулација на нацистичка Германија на 9 мај 1945 година, официјално беше ставен крај на Втората светска војна, во која учествуваа 61 земја и која однесе повеќе од 50 милиони животи.

Денот на Европа е воспоставен како ден на сеќавање на Декларацијата на францускиот министер за надворешни работи, Роберт Шуман, во 1950 година, што се смета за прв важен чекор во настанувањето на ЕУ.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе