ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одбележани 77 години од смртта на хероите Кире Гаврилоски и Круме Волнароски

674

Двете основни училишта од општина Прилеп кои со гордост ги носат имињата на народните херои Кире Гаврилоски –Јане и Круме Волнароски, денеска одбележаа 77 годишнината од смртта на нивните патрон, денеска ги одбележаа своите патрон
празници.

Со кратки свечености, на кои присуствуваа градоначалникот Илија Јованоски, присуствуваа делегации од училиштата, Советот на општината, претставници на семејствата на двајцата народни херои, наставници и ученици.

Во чест на херојското дело на Кире Гаврилоски – Јане и Круме Волнароски, делегациите положија свежо цвеќе пред бистите и спомен обележјата на двајцата борци во Прилеп и во населеното место Тополчани.

На 9 мај 1944 година, откако претходно биле предадени, Кире Гаврилоски-Јане
и Круме Волнароски загинуваат во жестока битка со бугарските војници и
полицајци, кои ја опколиле куката во која се наоѓале двајцата народни херои.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе