ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Одлучено! Ќе се чисти општинската зграда!

192

Утре, ќе се чисти општинската зграда. Општината ги повикува граѓаните да учествуваат, во, како што велат тие „акција во чистење на општинската зграда за да го вратиме нејзиниот изглед„

 

 

Штетата на општинската зграда беше направена за време на „Шарената револуција“.  За време на „Шарената револуција„ 2016 година,   зградата на ЕЛС Општина Прилеп беше опсипувана со мрсни бои од страна на учесниците на протестите и остана да стои ишарена повеќе од 4 години. Тогаш протестантите се повикуваа  на оставка на тогашниот претседателот Ѓорге Иванов, бараа повлекување на неговата одлука за аболиција и откажување на изборите на 5 јуни. Тие со свирежи по улиците, со скандирање пароли „Нема правда, нема мир!“, „Готови се!“, „Лопови!“, го изразуваа своето незадоволство колку од централната, толку од тогашната локалната власт.

Протестите завршуваа најчесто со фрлање на  јајца и боја врз општинската зградата.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе