ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

ОУ „Страшо Пинџур“ Мало Коњари го празнува патронот (ГАЛЕРИЈА)

942

Основното општинско училиште „Страшо Пинџур“ Мало Коњари, денеска слави 104 години од раѓањето на патронот, како и 64 години од постоењето на училиштетото. За патрониот празник, учениците подготвија богата културна програма на која го претставија животот и делото на народниот херој, Страшо Пинџур.
Ирена Кироска, директор на ООУ „Страшо Пинџур“, рече дека училиштето го карактеризира посебен дух и дека тоа е препознатливо по квалитетот на работата и образовните услуги.
– Низ ова училиште поминале и стекнале образование многу познати личности, кои оставиле траги во општественото живеење во општината и пошироко. А дека и понатаму продолжуваме со квалитетна работа, говорат остварените резултати во сферата на воспитно-образовниот процес, но и резултатите на учениците постигнати на општинско, регионално, државно и меѓународно ниво“, истакна Кироска во своето обраќање.
Програмата по повод патронот започна минатата недела со ликовна и креативна работилница, натпревар по англиски јазик, квиз на знаење, литературно читање и спортски активности на кои учество зедоа основни училишта од Општина Прилеп.
На свеченоста присуствуваше и градоначалникот Илија Јованоски, кој и во оваа пригода ја нагласи поддршката на Општина Прилеп во подобрување на условите за работа за децата и наставниот кадар.
Честитајќи им го патрониот празник, градоначалникот Јованоски на учениците им порача дека онака како што патронот на нивното училиште се борел во името на правдата и еднаквоста, и тие треба во истиот дух да учат и постигнуваат успеси во својот живот.
Во централното основно училиште „Страшо Пинџур“настава посетуваат 155 деца, во Мало Коњари до 9 то одделение и во подрачните училишта во Големо Коњари и Кадино село каде наставата се одвива до 5 то одделение.
Народниот херој Страхил Страшо Пинџур е роден на 3 март 1915 год. во селото Ваташа, кавадаречко.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: