ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Општина Прилеп со 2 стручни комисии започнува проценка на штети од невремето

963

Советот на општина Прилеп, како што информира општинската прес служба, денеска одржа онлајн итна седница, со единствена точка на дневниот ред: Усвојување Решение за определување стручни комисии за проценка на штети во населените места Тополчани, Чепигово, Тројкрсти, Алинци, Канатларци, Ерековци и Клепач. На седницата на Комисијата било разговарано за последиците од невремето проследено со силен дожд, град и ветер, кое во понеделникот на 21 јуни ги зафати овие населени места во општина Прилеп, а кое нанесе големи штети на земјоделските култури. 

За таа цел, до Советот беше доставен предлог за формирање две тричлени комисии, кои без дискусија беа усвоени од страна на советниците. Првата комисија ја сочинуваат:Зоран Пачешкоски, претседател, Абдула Бајрамоски, член, Стеван Велјаноски, член. Втората комисија е во состав: Жани Петанчески, претседател, Дејан Ѓокоски, член, Александар Ѓорески, член на комисијата.

Задача на стручните комисии е да извршат непосреден увид и проценка на штетите. При проценката, стручните комисии ќе се раководат од основните принципи за штетите предвидени со Единствената методологија за проценка на штети од елементарни и други непогоди.

Проценката на штетите треба да биде извршена во рок од 30 дена од подигнувањето на барањата од архивата, или со преземање на барањата од веб страната на Општина Прилеп.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: