ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Двајца пелагониски уметници Ферди Булут и Александар Џинго подготвуваат изложба во Тетово

432

Двајцата ликовни академски уметници од пелагонискиот регион Ферди Булут и Александар Џинго утре, 21 јуни,  ќе го реализираат проектот „Кохезија„ во ликовната галерија во Тетово. Изложбата ќе биде отворена од 19,оо часот  и се очекува голем присутност на вљубениците на ликовната уметност. Главната тема на изложбата е „спој помеѓу присутноста и отсутноста…„ ќе рече Бранче Трајкоски.

 

Изложбата е дел од проектите кои ги поддржува Министерството за култура.

Инаку, двајцата академски уметници не и се непознати на македонската уметничка сцена . И, двајцата имаат голем број на самостојни и групни изложби  и учествувале на бројни интернационални сликарски колонии и културни манифестации.

Овие двајца уметници се дел и од минатогодишното реализирање на муралите во Прилеп. Токму идејното решение и изведбата на муралот во чест на писателот, романописец Стале Попов  и на академикот Блаже Конески во Прилеп минатата година (2021 г)  , е изработен од ове два  академските ликовни уметници Ферди Булут и Александар Џинго. (и, Сања Јездиќ )

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе