ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

По повод 11-ти Октомври, владина делегација во Прилеп

804

По повод Денот на македонското востание, в неделa во 8,30 мин , покрај општински делегации, владина делегација предводена од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, придружуван од министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за образование и наука Мила Царовска, ќе положат цвеќе на: Споменикот на Методија Андонов-Ченто, Споменикот на Кузман Јосифовски-Питу, Алејата на народни херои, Споменикот „Жена борец“ и Могилата на непобедените.

Со цел почитување на препораките за заштита од КОВИД-19, бројот на учесниците во настаните, кои ќе се случуваат ,ќе се одвиваат без традиционалната културно-уметничка програма и со ограничени собири .Па во Прилеп вечерва,нема да се одржи традицоналниот огномет , но ќе се изведи импровизираниот напад на участакот ,како потсетување на далечната 1941 година, кога од Прилеп, со нападот на Участакот, започнало македонското народно востание за борба против фашизмот.

Македонија оваа година чествува 79 години од Денот на народното востание.  

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе