ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Почина писателот Василе Димески

2.674

Си отиде од овој свет и писателот Василе Димески, професор по македонски јазик и член на Друштвото на писатели на Македонија.

Василе Димески е роден во 1946 година во Прилеп. Средно образование завршува во родниот град,а Филозофски факултет, група, историја на југословенските книжевности во Скопје. Автор е на следните поетски книги:”Бакарни ѕвона”, 1982; ”Изместена земја”, 1999;” Сеопшта песна”, 1999/2001; ”Тука запира се” 2001; ”Аксиј сеуште тече”, поема, 2003;  ”Градови паѓаат за тебе”, 2007; ”Немаше град”, 2009; ”Дрво што оди”, 2009; ”Не е ноќ дури те памтам”, 2010; ”Татко мој,татко мој”; 2011; ”Прикрепи ми ја ракава мајко”, 2012; ”Седмиот ден”, поема, 2014;”Ноќва душава си ја изедов”, поема,2017.

Драмски книги:

“Квадратура на кругот”- три драмски текстови;” Кожа”,”Молчење”,Тга за југ”,1989;”Војводата од пусто турско”-драма,1990;”Кокошарник”,”Зад пеколот порти”1991;”Крвавиот ангел”-три драмски текстови;”Страданијата за Зазо Кулибан”;”Да Госпоѓо Фирер” и “Враќањето на Зазо Кулибан”2000.

Полемика:”Мојата пресметка со нив”

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе