СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

CSS Template

Поддршка од три милиони евра од Фондот за иновации за иновативни проекти на компаниите

354

Првиот јавен повик за финасирање на проекти за мали и средни претпријатија има буџет од три милони евра, а вкупниот буџет за 2018 година во фондот за иновации и технолошк развој е близу 10 милиони евра,намнет за македонските  компаниите. Како до тие средства? Како да се аплицира и кој има право да го користи овој фонд?!

Токму за тоа говореа од Фондот за иновации и технолошки развој, пред 50-тина преставници од  прилепски компании на инфо сесијата која се одржа во Прилеп. Јавниот повик за аплицирање е во тек и ќе трае до до11-ти јуни, а целате е компаниите и стопнствениците да се запознаат со можностите и видовите на кофинансираните грантови..

Јавниот повик за финансиска поддршка на проекти, предвидува четири инструменти на поддршка. Ирена Георгиевска од Фондот за иновации и технолошки развој,  истакна дека со јавниот повик се финансираат иновативни проекти, но и проекти кои што подразбираат технолошки напредок.

„ Првиот инструмент е наменет за мали и средни претпријатија, кои имаат тенденција на брз пораст, или таканаречени ‘газели’,.вториот инструмент е наменет за микро претпријатија, третиот  за сите претпријатија, вклучувајќи ги и големите и тука поддршката е исклучиво за иновативни проекти. Четвртиот инструмент е наменет за стручно усовршување и пракса на млади лица. Процентот на кофинансирање од страна на Фондот зависи од самиот инструмент. За третиот  максимумот грант е до 70%, а за останатите три инструменти до 30“%  потенцираше Георгиевска.

 

Досега до Фондот за иновации и технолошки развој се поднесени преку 250 барања за подигање обрасци за аплицирање. Право да аплицираат имаат сите микро, мали и средни претпријатија од Република Македонија, а бројот на компании што сакаат да се пријават на јавниот повик, не е ограничен.

Фондот за иновации и технолошки развој пости од 2014 година.Досега средства од овој фонд имаат искористено 55 компани во Р:Македонија,но дел од предвидените средства никогаш не биле во целост искористени велат од  Фондот за иновации и технолошки развој кој оваа инфо сесиј аја организирааттокму за запознавање на компаниите и нивнот потикнување ,средствата да ги користат за нивно развивање и усовршување

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе