ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Денови на Крали Марко во Прилеп

584

Традиционалната манифестација „Денови на Крали Марко“ во Прилеп се одржа и годинава, како присет на младите од градот, кој во историјата е најмногу поврзан со неговото име. Стотина ученици од двете основни прилепски училишта „Блаже Конески“ и „Рампо Левката“, денеска подготвија приредба посветена на јунакот опеан во многу народни песни, кој живеел во тврдина на калето што се издигнува над Прилеп, а го носи неговото име – Маркови Кули.
Основците инспирирани од ликот на Крали Марко денеска на денот на неговата смрт, ги прочитаа своите лични творби и еден час креативно сликаа свои мотиви за Крали Марко.
На сите учесници на овој настан, Општина Прилеп како организатор им додели благодарници. Овој литературен и ликовен час за основците, посветен на балканскиот јунак Крали Марко (1335-1395) се одржува во Прилеп традиционално по дванаесетти пат.

 

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе