ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Полициската станица Прилеп го одбележа 7 Мај – Ден на полицијата

727

 

МВР денеска го одбележа 7 Мај – Ден на полицијата.По тој повод градоначалникот на Прилеп ја посети Полициската станица Прилеп и им го честита денот на полицајците.

Со својата професионалност и сериозност во работата, вработените во ПС Прилеп ќе продолжат понатаму со истиот успех, како и досега. Во овој момент сакам да посочам дека, Прилеп не заслужува да остане само Полициска станица, на Прилеп му е потребен Сектор за внатрешни работи, бидејќи тоа му е потребно на градот со огромни површини, со голем број жители. Се надевам дека следената година, токму на овој ден ќе им го честитаме празникот, како Сектор за внатрешни работи“, посочи градоначалникот Јованоски.

Инаку ,македонската полицијата е формирана во 1991 година, со осамостојувањето на Македонија каде бил прифатен западниот модел и милицијата била преименувана во полиција. Пред 10 -тина години Собраните на Р.Македонија одличи СВР – Прилеп да биде во рамите на СВР-Битола и да стане Полициска станица.Прилепчани негодуваа на оваа одлука,бидејќи Општината и по големина и по потреба има потребно да биде Секотор, а не само Полициска станица.

Инаку, од осамостојувањето до денес во МВР се смениле 18-сет министри. Прв бил Јодран Мијалков, а сега на чело на ова министерство е Оливер Спасовски, која оваа значајна функција ја имаше од 2 септември 2016 до 29 декември 2016 ,за повторно да биде на чело на МВР од јуни 2017.

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе