ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Пожарот ја уништи покуќнината на две прилепски семејства (ФОТО – ВИДЕО)

1.538

Семејствата Трајаноски и Крстески останаа без своите домови , откако вчера попладнето се случи пожарот кој ги остави без покрив на главата. Многу гареж , пеплишта и црнило низ просториите , кои останале да сведочат на немилиот настан за нив. Покуќнината уништена , а сликата по пожарот им дава само една и единствена надеж , да чекаат помош од хуманите луѓе.

ЦЕЛОСНО УНИШТЕНА ЕДНА ОД ПРОСТОРИИТЕ

За Зоран Трајаноски кој живее сам и нема примања ова е најтешкиот момент од неговиот живот. Тој сам успева некако да врзе крај со крај, но незнае што ќе се случи по оваа несреќа за него , зашто сега ќе треба привремено да престојува кај сестра му.

Во своето сведоштво за пожарот Сашо Крстески вели дека среќа што неговите извлекле жива глава навреме а тој во тој момент не бил дома. Тој вели дека потребна е помош од хуманите граѓани за да се надомести загубата , особено вели тој , сo градежни материјали и кој како може.

Додека бевме на лице место ги забележавме и солзите на лицата од двете семејства кои се подготвуваат пеплиштата и куповите на црнило да ги отстранат од домовите.Траумата од оваа огнена стихија ќе ја паметат засекогаш а болката …..посакуваме на никого да не му се случат вакви трауми.

УШТЕ ЕДНА ЦЕЛОСНО УНИШТЕНА ПРОСТОРИЈА

Она што е најважано, е дека во огнената стихија нема повредени и жртви , а и првиот човек на град Прилеп , Јованоски ветил првична помош , откако синоќа ги посетил овие семејства.

Сега кога се во една безизлезна ситуација , најважна е човечноста , најважна е хуманоста , најважно е да се помогне за да може овие две семејства повторно да се вратат во животен колосек.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе