ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Превенција од корона – спортските натпревари без публика!

505

Не е одложен почетокот на пролетната сезона во водечките две фудбалски лиги, но и натпреварите од кошаркарското и ракометното првенство која што ќе започне викендов . Иако предлогот на министерот за здравство Венко Филипче   до Владата утрово  бешед се забранат сите големи јавни собири на една недела, без разлика дали се на отворен или затворен простор вклучувајќи ги и спортските натпревари.

Според натпреварувачкиот календар, викендов, Победа ќе настапува на првиот дуел од пролетната сезона во Крушево, во рамките на Втората фудбалска лига исток. Ракометарките на ЖРК Деспина гостуваат во Куманово, а во Прилеп викендов, за утре, сабота, е закажано Државното првенство во борење за сениори и кадети.
Владата на денешната седница препорача сите спортски манифестации да се одржат без публика, за период од една седмица, односно до 6 ти март, како превентива од ширење на корана вирусот во Македонија.

Владата им препорачува на организаторите на спортските настани, натпреварите во утврдениот период до 6 март да се играат без публика.

Истата препорака на Влада се однесува и на сите други поголеми забавни и културно-уметнички манифестации.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: