ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Меѓународниот карневал Прочка во Прилеп нема да се одржи

3.298

Ваквата одлука доаѓа по предлогот што синоќа го утврдил Управувачкиот комитет, највисоката инстанца во системот за управување со кризи во земјава, по препорака на епидемиолозите од Комисијата за заразни болести.

Иако за денеска беше најавена итна седница на  Советот на Општина Прилеп со почеток во 12 часот, за официјално прифаќање на предлогот, седницата нема да се одржи. Со соопштение општинската прес служба информираше дека:

Врз основа на препораките на Министерството за здравство и на член 58, став 1, алинеја 4 од Закон за заштита на населението од заразни болести, „Службен весник на РМ“ бр.66/2004, 139/2008, 99/2009, 94/2010 и 86/2011, се откажуваат сите настани поврзани со Меѓународниот карневал „Прочка 2020“-Прилеп.

Претпладнево се очекува Владата да донесе одлука со која ќе препорача или дури и ќе забрани одржување масовни јавни собири во наредните денови. Епидемиолозите од Комисијата за заразни болести сметаат дека масовните собирања може да придонесат за ширење на вирусот.
Одлуката на Владата ќе се однесува на карневалите што викендов треба да се одржат во Струмица и во Прилеп, како и на спортските натпревари во следните денови.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе