ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

При поправка на улица пронајдена граната од Првата светска војна

738

Дека на ова македонско тло се војувало говорат и честите наоѓања на гранати кои потекнуваат од Првата или Втората Свветска војна. Затоа, често се предупредуваањата до граѓаните, внимателно да вршат ископи или орања на нивите , бидејќи лесно може од земјината површина да излезе и несакан експлозивен матерјал од некогашните армии кои војувале. Токму е таков случај во Битола . Имено, при вршење на поправки на ул.„Смилевски конгрес“ во Битола, ископана е стара артилериска граната, калибар 75 мм од Првата светска војна. Ја пронашал од З.Б.(55) .

Гранатата била безбедно подигната од страна на пиротехничар  од Дирекцијата за заштита и спасување.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе