ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп ја одбележа 75 годишнината од смртта на народниот херој Мирче Ацев

593

 

Касарнта „Мирче Ацев„ Прилеп го одбележа денешниот ден, годишнината од убиството на народниот херој Мирче Ацев, убиен на 04 јануари 1943 година, чие име го носи касарната. Ова меѓу другото го потенцираше потполковник Ивица Цветковски, командант на касарната „Мирче Ацев” во Прилеп на свеченоста по повод одбележувањето на нивниот патрон .

При тоа во присуство на генералите Милески и Ѓоргоски, на градоначалникот Илија Јованоски, Сојузот на борци, претставници на гимназијата, беше положено цвеќиња на бистата на Мирче Ацев во кругот на касарната.

По повод 75 години од смртта на народниот херој Миирче Ацев, делегација  од учениците и професорите од гимназијата „Мирче Ацев“ од Прилеп, која ,исто така, денеска го одбележува својот патрон празник, претставници на АРМ и Општина Прилеп положија свежо цвеќе на Могилата на Непобедените, а учениците, цвеќе положија и на Алејата на народните херои каде се наоѓа бистата на Мирче Ацев.

По повод патрониот празник, вечерва во театарот „Војдна Чернодрински„ Гимназијата „Мирче Ацев„ ќе одржи свечен академија

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе