ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилеп поставува модуларна болница за Ковид-19

868

Во Прилеп, во кругот на градската билница, во тек е постаувањето на модуларната Ковид болница. Се уште не се знае кога  ќе биде готова, а има капацитет за 32 пациенти. Болница ќе биде наменета исклучиво за Ковид пациенти.

„Целта е одделенијата да се ослободат од Ковид пациенти, и да започнат да функционираат нормално .“ вели Драган Богоески, директор на  Општа болница Прилеп.

Во моментов во Прилеп има само 35 лежечки ковид пациенти. Во болницата се примени и нови 12 општи лекари и 10 медицински сестри, но се уште не се знае дали тој кадар ќе биде наменет за работа во модуларната болница.

Активностите се дел од проектот „Поддршка на изборни реформи” на Владата на Швајцарија, имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС). Искажаните ставови, мислења и содржини на овие активности не мора да ги отсликуваат ставовите на донаторот, проектот или имплементаторот #CHinMK

Vivafarm
Comments
Вчитување...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе