ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепската касарна денес во чест на патронот Мирче Ацев

534

Касарната „Мирче Ацев“  Прилеп, го  одбележа патрон празник , 77 години од загинувањето на народниот херој Мирче Ацев, на 4-ти јануари 1943 г

Чествувањето започна со положување на свежо цвеќе пред бистата на народниот херој, која се наоѓа во кругот на касарната, а потоа одбележувањето продолжи со пригодна програма во која учество зедоа учениците од гимназијата „Мирче Ацев“ .

На свеченоста свое обраќање имаше командантот на касарната „Мирче Ацев„, потполковник, Ѓорѓи Василевски кој истакна :

 

„Мирче Ацев преставува големина која за нас војниците има и тоа како големо значање. По неговата смрт започна и фoрмирањето на првите воени  формации на овие простори . Оттука се зачетоците на модерната македонска армија. Неговата верба и убедување дека само со добо организирани единици и здружени формации ќе се спротистави на агресорот, и денес ја споделуваме ние војниците и старешините. Оваа година токму во една таква здружена организација влегуваме како 30 членка. НАТО сојузот впрочем ја дели истата идеа на Мирче, дека само здружени и добро организирани ќе може да му се пркоси на секаков облик на закана, било да е конвенционална или неконвенционална. Довербата која армијата ја ужива кај својот народ секојдневно ја зголемуваме и потврдуваме со нашето присуство и на границите – во спроведување на мигрантите, но и во моментите при справување со елементарни непогоди„ -истакна Василевски

Покрај касарнта името на Мирче Ацев го носат и неколку значајни институции во Прилеп, Прилепсктта Гимназијата ,КУД “Мирче Ацев“ ,а во негова чест е именувана и улица . Во чест на Мирче Ацев, првиот баталјон на Народноослободителната војска на Македонија, формиран на 18 јули 1943 година, го добил неговото име. А,во негова чест и во чест на Страшо Пинџур,со кого заедно загинуваат во Скопскиот затвор,измачувани од бугарскит фашисти,  се испеани и песните „Ајде ќе те прашам, бре Донке“ и „Вардаре горд, подзапри

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе