ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Прилепските гимназијалци во чест на Гоце Делчев изработија видео проект

743

Во чест на големиот великан, борец за македонскаат кауза,  Гоце Делчев, кои денска на 4 мај загинува Баница пред 117 год.,  учениците од втора година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“, по предметот историја, под менторство во професорот Кире Николоски, изработија видео проекти. Цел е да им се оддаде почит на македонските великани  Гоце делчев ,но и на  Пере Тошев и Солунските атентатори .Прилепските  Гимназијалци  потврдија колку треба да се почитува минатот и историјата на македонскиот народ, бидејќи тоа е и идентитетот на еден нација.

На 4 мај1903 година, загина Гоце Делчев,

Гоце Делчев, проект по историја, изработен од учениците Дора Јованоска и Виктор Костадиноски

 

Во 1912 година кај Дреновска клисура, убиен е Пере Тошев.

Пере Тошев, проект по историја, изработен од ученикот Мартин Видевски и Христина Видевска

 

А, кон крајот на април 1903 година, се случија и солунските атентати, настан кој силно одекна во европската и светската јавност кога  „Гемиџиите“ имаа за цел да го свртат европското внимание кон Македонија и да се издејствува создавање на Македонска држава.

Солунските атентатори, проект по историја, изработен од учениците Никола Димовски и Тамара Спасевска
Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: