ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Промовирана монографија за Мариовско – мегленските културни средби

617

Здружението „Мариовско-Мегленски културни средби“ ја промовира моннографијата за мариовско мегленските средби, по повод 35 години од Мариовско мегленски средби, традиционалната манифестација која нуди  се негува  и проширува културното наследство на двата региони, Мариово и Меглен. Монографијат,пред присуство на многу гости, а ја промовираа професроите , д-р Јордан Јакомски и д-р Осман Кадириу.

Монаграфијата е колективен труд, во кои се поместени трудови од повеќе автори, за Мариово , за неговата историја и традиција. Издадена е по повод,  јубилејот ,  35 години од Мариовско мегленски средби . Здружението Мариовско мегленски средби , ја издаде монографијата која содржи теми од културата , фолклорот и се она што е карактеристика за Мариово  и Меглен,обогатено со многу фотографии во кои се и манифестацијата Мариовско Мегленските средби. Во неа читателите ќе можат да се запознаат со традицијата, културата на Мариово и Меглен – истакна  Петар Петрески од Здружението „Мариовско-Мегленски културни средби“

Традиционалната манифестација „Мариовско-мегленски културни средби“ во манастирот „Свети Илија“ кај Витолиште, оваа година е  планирана да се одржи кон крајот на мај ,каде повторно се очекува да се сретнат Мариовците од прилепско и егејско,од Мариово и Меглен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе

error: