ПЕЛА YU хитови

ПЕЛА МАК забавно

PELA CAFE

ПЕЛА МАК народно

ПЕЛА YU фолк

CSS Template

Протестна нота од Бугарија за заменет споменик во црквата во с.Клепач

892

Бугарското Министерство за надворешни работи му врачи протестна нота на македонскиот в.д. амбасадор во Софија, Владимир Крстевски, поради утврден случај на замена на бугарски споменик во прилепското село Клепач.

Според бугарското МНР, бугарската дипломатска мисија во Скопје открила оти во дворот на црквата во село Клепач, прилепско, е заменет споменикот во чест на војводата Велко Скочивирчето и осум негови соборци кои загинале во битка со османлиската војска .

Констатирано било дека е заменет и оригиналниот натпис, а отстранети се делови од автентичниот текст и некои од имињата на убиените.

Vivafarm

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе